Mistiskā Samaina nakts ar savu noslēpumainību piesaista maģisku lietu cienītājus visā pasaulē. Ar to senie ķelti sāka skaitīt jauno gadu. Mūsdienās Samaina vietā ir pieņemts svinēt jautru, košu Helovīnu. Tas radās 8. gadsimtā pēc tam, kad kristiešu baznīca uzspieda un mīkstināja stingru pagānu morāli.
Kad tiek svinēts Helovīns?
Pēc seniem uzskatiem, naktī no 31. oktobra uz 1. novembri mirstošās Saules dievs devies pensijā. Tuvojas ziema, un tajā pašā laikā uz zemes atvērās vārti starp mirušo pasauli un dzīvajiem. Klana gari atgriezās savās mītnēs, un pēcnācēji tiem gatavoja cienastus no pēdējās ražas dāvanām.
Tā cilvēki vienlaikus svinēja Jauno gadu, ražu un godināja savus mirušos senčus. Starp citu, senajiem slāviem bija līdzīgi svētki – Veles nakts, kas arī tika svinēta 31. oktobrī. Šajā dienā tika veikti līdzīgi attīrīšanās rituāli un uz Yavi un Navi sliekšņa satikti mirušo radinieku gari.
Kā uzkopt māju un saģērbties svētkiem
Ķelti savas dzīvesvietas attīrīja ar īpašiem rituāliem. Aicinām arī jūs pievienoties šai ilggadējai tradīcijai – ļaunuma no tā noteikti nebūs. Lai sagatavotu telpu, veiciet rūpīgu tīrīšanu un izmetiet visus nevajadzīgos, vecos un salauztos priekšmetus. Pusnaktī vajag staigāt pa māju tumsā ar aizdegtu sveci un pateikt šādus vārdus: “Nelaimes un slimības, projām no mājām. Es gaidu labestību, siltumu un gaismu . ”
Turpinājums nākošajā lapā….